مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا
مجله گردشكري و ايرانگردي ديار آشنا

توانمندسازی راهنمایان گردشگری و حفظ آثار تاریخی ایران


3248_14856052951802497178.jpg

دکتر احمدی‌پور در دیدار با رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو خواستار شد

توانمندسازی راهنمایان گردشگری و حفظ آثار تاریخی ایران

دکتر زهرا احمدی‌پور در دیدار با رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، با بیان اینکه خوشبختانه بعد از برجام شاهد افزایش تمایل گردشگران خارجی برای ورود به ایران هستیم گفت: برای اینکه ایران در سال ۲۰۱۷ به مقصد گردشگری تبدیل شود حمایت‌ها و همکاری‌های یونسکو را نیاز داریم.

یونسکو در حوزه علوم و فناوری‌های نو با ایران همکاری کند

به گزارش نشریه دیار آشنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی- معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دیدار با استر کوئیش لاروش، رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران با اشاره به اهمیت همکاری‌های ایران و یونسکو خواستار افزایش همکاری‌ها در حوزه برگزاری دوره‌های آموزشی شد.

وی گفت: برگزاری دوره آموزشی برای کارکنان و مدیران سازمان، دوره‌های آموزشی با موضوع موزه‌داری، آموزش فعالان و دست‌اندرکاران صنایع‌دستی، آموزش بخش خصوصی و راهنمایان گردشگری و... از مهم‌ترین حوزه‌های آموزشی است که یونسکو می‌تواند در این حوزه‌ها با ما همکاری داشته باشد.

احمدی پور افزود: گردشگری در دسترس که شاخه‌ای از گردشگری متعلق به معلولان است نیز از دیگر حوزه‌هایی است که یونسکو می‌تواند در خصوص آموزش این حوزه با سازمان میراث فرهنگی همکاری کند.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های منطقه‌ای با مدیریت ایران در خصوص حفاظت و مرمت از آثار فرهنگی و تاریخی افزود: برگزاری این کارگاه‌ها می‌تواند با حمایت یونسکو ادامه یابد و ضمن اینکه یونسکو می‌تواند در حوزه علوم و فناوری‌های نو در حوزه موزه‌داری به ایران کمک کند.

 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: ضمن اینکه ایکروم قرار است دفتر منطقه‌ای در تهران را راه‌اندازی کند که در این خصوص نیز دفتر منطقه‌ای یونسکو می‌تواند همکاری‌های مناسبی داشته باشد.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: در کنار این حوزه‌ها، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز آماده هرگونه همکاری با دفتر منطقه‌ای یونسکو است و درخصوص برگزاری کارگاه‌هایی از سوی پژوهشگاه، یونسکو می‌تواند درخصوص اعزام مدرس به ما کمک کند.

توانمندسازی راهنمایان گردشگری

توانمندسازی راهنمایان گردشگری و تربیت راهنمایان مجرب یکی دیگر از موضوعاتی بود که دکتر احمدی پور در این دیدار از رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران خواست تا با ایران همکاری داشته باشد.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین در ادامه این دیدار خطاب به استر کوئیش لاروش، رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران یادآور شد: گردشگری و فرهنگ دو جاذبه مهم در ایران هستند که پیوند این دو حوزه می‌تواند نقش مهمی در جذب گردشگران داشته باشد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های برای برگزاری هرچه بهتر جشن نوروز ۹۶ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مواریث فرهنگی افزود: با توجه به اینکه پرونده نوروز با حضور ۱۲ کشور ثبت جهانی شده است امسال در نظر داریم تا نوروزی متفاوت را برگزار کنیم که یونسکو می‌تواند در خصوص این جشن به‌عنوان میراث فرهنگی غنی ایران به ما کمک کند.

 

آثار تاریخی ایران باید حفظ شود

در این دیدار هم‌چنین استر کوئیش لاروش، رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران با اشاره به اینکه گردشگرانی که وارد ایران می‌شوند باهدف بازدید از جاذبه‌های تاریخی و آشنایی با فرهنگ ایرانی است گفت: بر همین اساس آثار فرهنگی – تاریخی خصوصاً آثار ثبت جهانی شده ایران باید حفظ شود.

وی هم‌چنین خواستار برنامه‌ریزی برای معرفی هرچه بهتر آثار ثبت جهانی ایران برای گردشگران شد و گفت: پیشنهاد من این است که در محل این آثار مکانی برای معرفی هرچه بهتر این آثار تاریخی به گردشگران ایجاد شود.

 

لاروش در این دیدار افزود: همکاری دفتر منطقه‌ای یونسکو با سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، همکاری مناسب و قدیمی است و این دفتر تاکنون با سازمان میراث فرهنگی در حوزه‌های مختلف خصوصاً حوزه میراث فرهنگی و نیز گردشگری همکاری‌های بسیار مناسبی داشته است.

وی گفت: در حوزه میراث جهانی و آموزش نیرو برای سایت‌های جهانی و در خصوص حفاظت از میراث جهانی تاکنون همکاری‌های زیادی داشتیم و اکنون نیز تمایل داریم در حوزه مدیریت موزه‌ها نیز با ایران همکاری کنیم و در همین ارتباط هفته آینده جلسه‌ای در خصوص همکاری‌های موزه‌ای داریم.

 

توجه به میراث فرهنگی زیرآب و میراث خشتی

وی در ادامه گفت: یکی از حوزه‌های مهم همکاری یونسکو و سازمان میراث فرهنگی حوزه میراث زیرآب است و امیدوارم که ایران آغازکننده و پیش‌روی این حرکت‌ها باشد.

وی با اشاره به سواحل ایران گفت: این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و زمینه همکاری‌های مناسبی در این خصوص وجود دارد.

رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران اضافه کرد: در کنار این حوزه، هم‌چنین افزایش همکاری‌ها در خصوص حفاظت از میراث خشتی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است و در این زمینه ایران از دانش بسیار خوبی برخوردار است و می‌توان در کارگاه‌های مختلف آن را آموزش داد.

وی در ادامه گفت: دو برنامه مهم برای همکاری با ایران داریم که مربوط به فرهنگ و گردشگری است که یکی از آن‌ها مرتبط به حوزه فرهنگی و یکی دیگر نیز مربوط به حوزه گردشگری است که با توجه به آثار ثبت جهانی شده ایران قصد داریم تا در یک برنامه جامع آموزشی راهنمایان گردشگر مجرب و چندزبانه باهدف معرفی آثار فرهنگی – تاریخی ثبت جهانی ایران تربیت کنیم.

وی همچنین با اشاره به نوروز به‌عنوان یکی از غنی‌ترین مواریث فرهنگی ایران خاطرنشان کرد: یونسکو آمادگی این را دارد تا در خصوص معرفی نوروز و تلفیق آن با گردشگری نیز با سازمان میراث فرهنگی همکاری کند.

در این دیدار محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز توضیحاتی را در خصوص پرونده ارسباران و منظر باستان‌شناسی ساسانی را که برای ثبت به یونسکو ارسال‌شده است توضیحاتی را ارائه کرد.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین در خصوص میراث فرهنگی زیرآب نیز با اشاره به سواحل جنوبی ایران مانند مکران نیز توضیحاتی را در این جلسه ارائه کرد.خدمات دیار آشنا

 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا
 • خدمات دیار آشنا

جشنواره گشتانه با 100000000 ریال جایزه

افتخارات دیار آشنا

 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 • افتخارات دیار آشنا
 

مراكز گردشكري منتخب ايران

 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران
 • مراكز گردشكري منتخب ايران

باشگاه ديار آشنا